Kumb on tulusam: koolitada olemasolevat töötajat või palgata juba kogenud IT-spetsialist?

IT-spetsialist on juba mitu aastat olnud nii Eesti kui ka kogu maailma tööturul üks nõutumaid töötajaid. Nõudlus nende spetsialistide järele on suur, mis tähendab, et kõikjal valitseb pidev puudus. Olukorra lahendamiseks kaasatakse kõiksuguseid haridusasutusi, nii akadeemilisi kui ka vabahariduslikke. 

 

Meiega vestles ettevõtte SmartCod.ee äriarendusjuht Crystella Sokk, kes rääkis, millega peaks ettevõte uue spetsialisti valikul või olemasolevate töötajate koolitamise võimaluse kaalumisel arvestama.

 

 

Kuidas kirjeldaksite praegust olukorda IT tööturul?

 

Vabade ametikohtade pidev kasv IT valdkonnas ja laiemalt kogu majanduses näitab, et spetsialistide puudus on aktuaalne probleem. Probleemi lahendamiseks tuleb kaasata nii akadeemilised kui ka mitteformaalsed haridusasutused. Oleme praegu hetkes, mil IT-spetsialistide nappus võib uutele tulijatele, kes alles alustavad tehnoloogia õppimist, mõjuda positiivselt. 

 

 

Kuidas leiab ettevõte endale hea IT-spetsialisti?


Head ja motiveeritud IT-spetsialistid ei tegele ise aktiivselt töö otsinguga, nende poole pöördutakse enamasti juba õpingute käigus, läbi LinkedIni profiili, tehakse otsepakkumisi ja nii edasi. Personaliosakonnad töötavad ettevõtetes vajalike ametikohtade täitmiseks väga kiiresti. 

Kui oled hiljuti IT-alal karjääri alustanud, siis pead kasutama traditsioonilist CV saatmise ja tööintervjuu ootamise teed. Sel juhul hindavad potentsiaalsed tööandjad tehnilisi teadmisi, pehmeid oskusi (suhtlemine, meeskonnatöö) ja suhtumist. 

On ka kolmas variant, kus ettevõtted reklaamivad ise oma töövõimalusi (avatud uste päevad, infopäevad, karjääripäevad). Sel puhul koguneb teatud hulk uusi kandidaate, kes näitavad end, tutvuvad töökeskkonnaga ja sooritavad testi, et oma teadmisi proovile panna. 

 

 

Kas kasulikum on koolitada olemasolevaid töötajaid või palgata uusi spetsialiste?

 

SmartCod.ee kogemus näitab, et selget vastust sellele küsimusele ei ole. Vastus sõltub ettevõtte olemasolevate spetsialistide arvust, alati ei ole võimalik olemasolevaid spetsialiste ümber koolitada. Seega meelitatakse ettevõttesse uusi töötajaid, kellel on juba vajalikud oskused. 

Uute töötajate kaasamisel on oluline määratleda, milliseid oskusi on ettevõttel vaja ja kas organisatsiooni vanemspetsialistid saavad endale lubada ajakulutamist, et noori spetsialiste välja koolitada. Nii ongi aeg hinnata igas ettevõttes eraldi, kas soodsam on saata noorem ja kogenematum töötaja koolitustele või kulutada vanemspetsialisti väärtuslikku aega uue töötaja koolitamisele. 

Pakume SmartCod.ee poolt koolitusi kahel viisil. Esiteks saavad töötajad liituda meie olemasolevate koolikursustega või korraldame spetsiaalseid koolitusi, mis on kohandatud konkreetse ettevõtte vajadustele, mõeldud ainult selle organisatsiooni töötajatele. 

Meil on ettevõtte meeskonnas 20 õpetajat, kellest igaüks on oma ala silmapaistev professionaal. Seega saame soovitada alati parima spetsialisti iga ettevõtte koolitusele. 

 

 

Miks tasub investeerida ressursse oma ettevõtte olemasolevate spetsialistide koolitamisse?


Alati tuleb investeerida oma töötajatesse, see näitab tööandja kaasatust, huvi iga inimese vastu ja soodustab töötajate lojaalsust. Kui me räägime lisakvalifikatsioonist, siis see on alati mõistlik investeering. Tööandja tagab oma töötaja koolitamisega selle, et see töötaja on väärtuslik ja konkreetses valdkonnas asjatundlik, näitab, et töötaja on ettevõttele oluline ning ettevõte arvestab töötajaga ka pikemas perspektiivis. 

 

 

Kuidas leiavad ettevõtted kvalifitseeritud töötajaid?


SmartCod.ee aitab ka ettevõtetel meelitada enda juurde uusi IT-töötajaid. Vaba töökoha täitmiseks võib soovi avaldada igaüks meie koostööpartneritest. Koolitajana valime oma lõpetajate hulgast välja neid perspektiivikaid õppureid, keda siis töökohale soovitame. Järgmisena kutsub tööandja inimese enda juurde vestlusele ja otsustab, kas potentsiaalne töötaja vastab kõigile ettevõtte nõuetele. 

 

 

Mida teha, kui ettevõte otsustab olemasolevate töötajate koolitamise kasuks?


Kui tööandja soovib korraldada oma praegustele töötajatele või potentsiaalsetele tulevastele töötajatele individuaalset koolitust, siis SmartCod.ee viib kogu protsessi läbi A-st Y-ni: alustades pedagoogiliselt ettevalmistatud kursuseplaanidest (võttes arvesse iga ettevõtte konkreetseid eesmärke ja vajadusi), intervjuudest potentsiaalsete kursustel osalejatega, hinnakalkulatsioonidest, kursuse läbiviimise kohavalikustest ja lõpetades kursuste professionaalse läbiviimisega. Igal organisatsioonil on oma nõudmised ja soovid, oluline on neist aru saada ning leida nende nõuete rahuldamiseks parim võimalik lahendus. 

Korraldame koolitusi nii suurtele, keskmistele kui ka väikestele ettevõtetele. Oleme tõeliselt uhked, et saame teha koostööd selliste tuntud ettevõtetega Eestis nagu Elisa, INZMO, SMIT, Coolbet, Veriff ja mitmete teistega.

 

 

Kui otsid häid IT-spetsialiste, oskame sind kindlasti soovitada uuele, end juba tõestanud professionaalile!