Vajalikke näpunäiteid IT-ga tegelemiseks ilma varasema kogemuseta.

Kas oled valmis muutusteks? Siit saad teada, kuidas tegeleda IT vallas ilma varasema kogemuseta. Olenemata sellest, kas oled töökohas millega pole enam rahul või tuled just ajateenistusest, lapsehoolduspuhkuselt, ülikoolist –  kõigil on erinevad põhjused IT sektorisse sisenemiseks. Ja ajastus ei saaks olla parem, sest see valdkond seisab silmitsi tohutu töötajate puudusega ja lisaks pakub valdkond suurepärast palka, hämmastavaid boonuseid ja palju töö- ning arenguvõimalusi ägedates ettevõtetes.

Kui sul pole palju kogemusi, kuid soovid selle eduka valdkonnaga liituda, siis ära muretse – sa pole esimene. Siin on erinevad nipid, kuidas IT sektoris jalg ukse vahele saada.

 

 

RAKENDA OMA VARASEMAID KOGEMUSI IT VALDKONNAS

 

Kui otsustad IT sektoris uut karjääri teha, on oluline oma varasemaid kogemusi põhjalikult analüüsida. Võib tunduda, et sul pole ühtegi töökuulutustes loetletud oskustest, kuid “varasemad oskused” võivad olla üllatavalt olulised ja paljud oskused on IT-rollidesse ülekantavad.

 

Näiteks kui soovid alustada kasutajatoe ametikohal, võivad sellised asjad nagu suhtlus, klienditeenindus, tavaliste kontori programmide tundmine ja muud levinud oskused sinu CV-le tohutu tõuke anda. Mõeldes hoolikalt oma varasematele rollidele läbi selle rolli, mida soovid saada, võid leida asjakohase kogemuse.

 

Pead looma uue CV, milles on loetletud asjakohased kogemused ja mis on kohandatud just seda tüüpi rollidele, mida proovid omandada. Tõenäoliselt vaatavad tööandjad kandideerimisprotsessi ajal sinu LinkedIni profiili. Oma uut CV-d kasutades peaksid näiteks oma LinkedIn profiili üle vaatama, et veenduda nende kahe vastavuses. Samuti peaksid võtma aega uue kaaskirja kirjutamiseks, milles selgitad varasemaid kogemusi; kuidas mõni kogemus sinu uues rollis kasulik on ja miks oled huvitatud valdkonna muutmisest.

 

 

OMANDA VALDKONNA SERTIFIKAATE

 

Sertifikaatide saamine võib olla kiireim viis infotehnoloogiasse jala ukse vahele saamiseks. Kui ülikooli haridus võib võtta 1–4 aastat, siis sertifikaatide jaoks saab õppida kursustel ja teha eksameid või lõputöid vaid loetud nädalatega. Kindlasti tuleb kõrgharidus antud valdkonnas kasuks, kuid paljudel on probleemi selleks aja leidmisega. Ülikoolis käimine on justkui täiskohaga tööl käimine ja selleks pole kõigil võimalust. IT sektorisse sisenemiseks piisab sertifikaatidest, mis tõendavad sinu osalust erialastel õpingutel. Ka SmartCODi kursuseid läbides saab iga lõpetaja isikliku sertifikaadi kui on teinud oma lõputöö, mis saab olla oluline projekt sinu portfoolios.

 

Õppimist tõendavate dokumentidega näitad potentsiaalsele tööandjale, et sul on vajalikud oskused ja sa ei karda areneda. Mõne rolli puhul tõstavad õiged sertifikaadid sind kõrgemale kui piiratud kogemuste ja sertifikaatideta kandideerijad. Mis kõige parem, sertifikaadid võivad aidata avada rohkem algtaseme võimalusi, selle asemel et võtta vastu esimene IT töö, mis ette tuleb.

Selleks, et saada endale tõendav sertifikaat – registreeri end kursusele. Vali kas õppimine veebis või klassiruumis, vali endale sobivad ajad näiteks töö kõrvalt õhtuti ja asu omandama uusi teadmisi IT-s! SmartCODi koolituste eeliseks on praktilisus, professionaalidest juhendajad ja paindlikkus õppida õhtuti peale tööd. Lisaks väljastame sulle spetsiaalse sertifikaadi, mis sinu õppimist ka tõendab.

 

 

MÕNE MUU ERIALA KRAAD VÕIB OLLA SUUREKS EELISEKS

 

Võib olla mõtled kahetsusega, miks otsustasid ülikoolis omandada kõrghariduse, mis ei aita elukestva karjääri poole püüdlemisel. Kuid ei tasu olla enda vastu liiga karm. Mitmed tööandjad ka IT-s võivad väga hinnata seda, et oled juba omandanud kõrghariduse, isegi kui see on mõnel muul erialal.

 

Selle asemel, et keskenduda sellele, kuidas kõrgharidus kulutas sinu aega ja raha, keskendu hoopis sellele, kuidas see saab sulle kasuks tulla. Näiteks kirjanduse haridusega IT-töötaja läheneb probleemide lahendamisele loovalt ning tal on suurepärased kirjutamis- ja suhtlemisoskused. Kui muudad oma eelneva kõrghariduse oma eeliseks, siis eristuda teiste kandidaatide seast juba oluliselt. IT kiire arengu tõttu on suur nõudlus erineva taustaga ja ainulaadsete vaatenurkadega inimeste järele.

 

 

OLE VALMIS ALUSTAMA MADALAMAST POSITSIOONIST

 

Oluline on märkida, et pead IT valdkonnas täiesti alumiselt positsioonilt alustama. Võib-olla oled olnud oma vana valdkonna juht või edasijõudnud professionaal, kuid pea meeles – lahkud ju sellelt positsioonilt põhjusega. Ole valmis alustama algtaseme positsioonilt ja siis juba üles liikuma.

 

Kuid ära muretse liiga palju – sinu IT valdkonnas teenitavat tulu piirab ainult sinu tehtud töö. Madalama palgaga võid alustada näiteks kasutajatoe positsioonil. Kuid näiteks viie aasta jooksul konkreetses valdkonnas ja paari sertifikaadi saamisel võid juba olla kõrgemal ning vastutustundlikumas rollis ning võid teenida juba tunduvalt rohkem palka. See sõltub sinu valmisolekust edasi liikuda ja täiendavast õppimisest, millele oma aega kulutad.

 

Kui sa ei soovi alustada aga kellegi ettevõttes töötades, siis hakka vabakutseliseks! Loo oma OÜ, otsi kliente, kes soovivad näiteks veebilehekülgi tellida erinevatest suhtlusvõrgustikest (eriti Facebooki gruppidest) ja ole iseenda ülemus. Täienda end erinevate teadmistega ning lõpuks silma jäädes kutsutakse sind juba kohe kõrgemale positsioonile.